Bullarna blir brända i botten!

Varför blir mina bullar alltid brända i botten? Jag gör exakt det som står i recepten.

- linda

Jag skulle gissa att det helt enkelt handlar om att din ugn värmer lite mer underifrån än de flesta andra. Ugnar är olika. Mitt tips är att helt enkelt flytta upp plåten så bullarna får mer värme uppifrån än underifrån. Får bullarna lagom mycket färg ovanpå? I så fall kanske du behöver sänka temperaturen något när du flyttar upp dem, så de inte blir brända.

Skulle problemet kvarstå kanske du ska kolla så att ugnen fungerar som den ska och värmen med alla element?



Recept och foto: Peppar och salt



Rapportera olämplig kommentar

Kommentar av Annicka
31 augusti 2018

Om äppelmoset blivit lite bränt Vad gör jag ??




Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Mos och marmelad på äpple

Fyll hyllorna med äpplen!

Vi tycker om att fylla förråden inför vintern! Med så många äppelträd i landet finns det många goda skäl att koka mos och marmelad.

kokasylt.se

Kladdkakor

Godaste kakan

En kladdkaka passar alltid fint! Prova ett recept på en god och smakrik kaka som bakas lätt i långpannan!

kladdkakor.se


Fredagsmys

Äntligen fredagstacos!

Älskade fredag! Vi sparkar igång helgen med tacokväll hemma.

Fredagsmys är ett måste för att varva ner efter veckan. En tacokväll med hemgjord bönsalsa, egen tacokrydda och god köttfärssås räcker utmärkt.

Varma quesadillas eller enchiladas är snabbt ordnade och med vitlökssås eller en god guacamole till är vi nära fredagsmysets himmelrike.

Vill du höja ribban ännu en bit? Allra godast blir det förstås med hembakade tortillas! 

 tacorecept.nu