Var i ugnen ska bullarna stå?

Varför gräddar du dina bullar i nedre delen av ugnen? I de flesta recept ska man grädda dom i mitten av ugnen.

- fina

Alla ugnar är olika, därför är det svårt att säga exakt vad som blir bäst i en ugn innan man provat. Vi skriver att det är bättre i nedre delen av ugnen och menar då lägre än mitten. Detta efter att ha märkt att bullar ofta får för mycket färg ovanpå utan att hinna bli klara i botten och inuti.

Men: Prova dej fram! Det är mycket möjligt att din ugn är annorlunda. Så länge bullarna blir lagom gräddade är allt lika rätt. Men vi brukar börja med plåten strax under mitten för att hitta rätt läge.



Recept och foto: Peppar och salt



Rapportera olämplig kommentar

Kommentar av osignerat
17 september 2022

Var ska plåten stå när det står övre delen av ugnen




Morotskaka

Modern klassiker står sig på kakfatet

Inget fik med självaktning saknar morotskaka! Baka din egen morotskaka i långpanna så räcker det till alla gäster.

Kär kaka har många recept… Morotskaka är något av en klassiker på många fikabord. Söt och saftig kaka med drag av pepparkaka och täckt av färskost med citron. Lättbakad dessutom. Inte konstigt att den är populär!
Till våra favoritrecept hör klassisk morotskaka och morotskaka med lime – båda har den rätta mixen av sött, citrus och kryddor!
Morotskakan kan varieras i det oändliga – från apelsinmorotskaka med mörk choklad, till glutenfri morotskaka och morotskaksmuffins! Eller så bakar du vårt senaste recept på morotskaka i långpanna. En saftig och kryddig kaka som räcker till riktigt många, sötsugna fikagäster. Länge leve rotfrukterna!

 morotskaka.com

Viltfärslimpa

Vilt ger smaken

Färs förvandlas alltför oftast till pastasås. Men viltfärslimpa passar både som varmrätt och till snittar.

helgmenyn.se

Frukostbullar

Fruktbullar

Härligt nygräddade bullar med frukt och frön smakar fantastiskt till fikat. Baka en plåt goda fruktbullar

redan i dag!

frukostbullar.se


Gröt

Nya bättre frukostvanor

Skrädmjölsgröt görs på rostat havremjöl som blir välkommen omväxling till havregrynsgröten.

Vi är ganska så bestämda när det gäller våra frukostvanor och har svårt att ändra oss. Fil, mackor, kokt ägg, och så gröt... Glamourös kan man inte kalla grötskålen men den har en särskild plats i våra hjärtan. Skaffa försiktigt nya vanor med blötlagd gröt som får tuggmotstånd av solrosfrön och torkade aprikoser, eller prova slät skrädmjölsgröt som smakar härligt nötigt. Vinn ny mark på frukostfronten!

 gröt.com